Archiv článků

Počítadlo návštěv

TOPlist

Savci

Všichni savci živí svá mláďata mlékem. Savci mají podobně jako ptáci stálou tělní teplotu, kolem 37°C. Specifická je rovněž tepelná izolace těla (srst, podkožní tuk) nebo fyziologické mechanismy regulovaného snižování tělesné teploty (denní strnulost některých netopýrů, hmyzožravců či hlodavců, zimní či letní spánek různých hlodavců, netopýrů či šelem).

Povrch těla je kryt srstí tvořenou chlupy. Chlupy vyrůstají z hlubokých pokožkových váčků. Během roku se srst obměňuje (línání). Lebka savců je masivní, jednotlivé kosti jsou spojeny švy. Horní čelist je pevně spojena s mozkovnou. Jediným pohyblivým bodem lebky je čelistní kloub. Čelistní kosti nesou zuby čtyř tvarově a funkčně odlišných typů: řezáky, špičáky, třenové zuby a stoličky.

K pohybu a získávání potravy jsou různé úpravy koncových článků prstů, drápy, nehty a kopyta. Specifickou obranou savců např. u turovitých a jelenovitých jsou rohy a parohy.  Ve srovnání s jinými obratlovci mají savci poměrně malý počet mláďat. Odchov mláďat je dlouhý a energicky náročný.

Co se týče velikosti potravních specializací nebo schopností osídlit různá prostředí, jsou savci nejrozmanitější skupinou obratlovců.